تاریخ انتشار: ۲۱:۱۷:۰۱, ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

کسب رتبه در مسابقات قرآن ملاک ارزیابی نیست

کسب رتبه در مسابقات قرآن ملاک ارزیابی نیست

اعتدال : علیرضا رحمانی، قاری نوجوان شهر همدان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از همدان، اظهار کرد: دانش آموز پایه 10 تحصیلی مدرسه شهید رجایی شهر لالجین هستم.
 
وی بیان کرد: قبل از فعالیت و انتخاب این رشته قرآنی سه سال در کسوت مداحی مشغول به کار بودم.

رحمانی با بیان اینکه مشوق اصلی من در جهت قرار گیری در مسیر قرائت قرآن استاد مهدی ساعد بوده است ابراز کرد: قرب به خداوند و توسل به ائمه و اهل بیت(ع) از عواملی است که می‌تواند فرد را به موفقیت در عرصه قرآن نایل کند.

این قاری قرآن گفت: خانواده نیز به عنوان یک مشوق و محرک در امر هدایت به سوی قرآن و وجود یک حامی و پشتیبان در مباحث مالی در موفقیت فرد بی‌تأثیر نیست، اما بخش اعظم کار به همت و تلاش خود انسان بستگی دارد.

وی با بیان اینکه سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشور مرداد ماه سال جاری به میزبانی مشهد مقدس برگزار شد عنوان کرد: این دور از مسابقات نسبت به سال گذشته خود از سطح کیفی مناسبی برخوردار بود.

رحمانی گفت: سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشوری از نظر چینش داوران در وضعیت نامناسبی بود چرا که داوران در رشته مهمی همچون قرائت آنچنان از تبهر و تجربه کافی برخوردار نبودند این در حالی است که داوران رشته حفظ 5 جزء، از داوران بین المللی بودند.

این دانش آموز برتر مسابقات با اشاره به اینکه یکی از خطا‌ها مهم و قابل لمس مسابقات ارزیابی شرکت کنندگان به واسطه کسب رتبه‌ها است ابراز کرد:برگزاری مسابقات امری به جا و مناسب در جهت شکوفا شدن استعداد‌های قرآنی است اما اتکا بر این مسئله که نفر اول این مسابقات نسبت به نفرات دوم و سوم در جایگاه و سطح کیفی بالاتری قرار دارد کاملا اشتباه است.

وی اظهار کرد: تمام قاریان، حافظان و فعالان قرآنی با وجود دست یابی به بهترین درجات علمی و قرآنی در برابر قرآن در جایگاه پایینی قرار دارند و آنچه در این میان مهم است عامل بودن به آیات این کتاب آسمانی است.

جمالی با بیان اینکه قرائت قرآن حس و حال عجیبی همراه با آرامش به من می‌دهد اظهار کرد: قرآن نه تنها هیچ تداخل و اثر منفی در زندگی من نداشته است بلکه سراسر رحمت، شادی و موفقیت برایم بوده است که یکی از اثرات بارز آن مقید بودنم به اقامه نماز در اول وقت است.

این نخبه قرآنی با تأکید بر اینکه قاری قرآن باید به گونه‌ای قرآن را تلاوت کند که شنونده را جذب کرده و تأثیر مثبتی بر روی او داشته باشد ادامه داد: تاکنون موفق به کسب رتبه دوم قرائت در سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشور و مقام‌های برتر در مسابقات قرآنی ورزشکاران و جوانان به میزبانی مشهد مقدس و مسابقه بیان در اصفهان در رشته قرائت شده‌ام.

∎​