تاریخ انتشار: ۲۰:۰۶:۴۰, ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

خریداری 8 میلیون و 626 هزار تن گندم از کشاورزان

خریداری 8 میلیون و 626 هزار تن گندم از کشاورزان

اعتدال : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در گفتگوی 18:30 دقیقه شبکه خبر درباره وضع مطلوب خرید گندم از کشاورزان گفت: امسال به رغم تنش آبی در پائیز و سرمایی که آبان ماه رخ داد 8 میلیون و 626 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرده ایم و تحویل سیلوها شده است که نسبت به میزان تولید سال گذشته حدود 2 میلیون 100 هزار تن کمتر است.   معاون وزیر جهاد کشاورزی مبلغ کل گندم های خریداری شده را 111 هزار و 200 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تا دیروز ( 25 مرداد ماه) 73 هزار میلیارد ریال این مبلغ به گندمکاران پرداخت شده است.   این مسئول دولتی گفت: مقرر شده است که مطالبات گندمکاران در دو مرحله پرداخت شود و تا امروز تقریبا تمام کشاورزانی که گندمشان را تحویل سیلوها داده اند و ثبت شده است 50 درصد مبلغشان را دریافت کرده اند.
یزدان سیف با بیان این که ما خودمان را مکلف می دانیم که در اسرع وقت و به موقع مطالبات گندمکاران را پرداخت کنیم افزود: همه کشاورزانی که تا 21 خرداد محصولشان را تحویل داده اند قسط دوم شان را دریافت کرده اند.
یزدان سیف تعداد مراکز خریداری گندم دایر شده در کشور را قریب به 1200 مرکز برشمرد و افزود: به امید خدا بین 9.5 تا 10 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری خواهیم کرد.    مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی میزان تولید گندم را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: خدا را شکر که کشور ما می تواند افتخار کند که گندم مورد نیازش را خودش تولید می کند.   این مسئول با اشاره به ذخیره خوب گندم گفت: با وجود کاهش تولید امسال برای صادرات یک میلیون تن گندم و مشتقات آن مانند آرد به کشورهای همسایه برنامه ریزی کرده ایم که 300 هزار تن آن تاکنون محقق شده است.   یزدان سیف همچنین گفت: کیفیت گندم امسال مطلوب تر از کیفیت گندم پارسال است.    مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در ادامه با تاکید بر خرید گندم های باکیفیت در مراکز خرید گفت: در مراکز خرید کیفیت گندم  به لحاظ میزان رطوبت، آفت زدگی، وجود ناخالصی، افت مفید و غیر مفید و ... بررسی می شود و در صورت تایید خرید، آن وقت متناسب با کیفیت گندم حدود قیمت آن مشخص و از کشاورز خریداری می شود.   این مسئول گفت: کیفیت گندم خریداری شده یکبار دیگر در شرکت غله خدمات بازرگانی بررسی و کنترل می شود. 
  یزدان سیف گفت: تلاش کرده ایم و می کنیم که هر هفته گزارش کیفیت گندم های خریداری شده هر استان را بررسی کنیم.   این مسئول با اشاره به مخاطراتی که مراکز خرید را تهدید می کند تاکید کرد: ما گندم را از کشاورز و تولید کننده می خریم نه از واسطه و دلال؛ گندمی هم خریداری می شود که کیفیت مطلوب داشته باشد و فاقد ناخالصی باشد.   یزدان سیف درباره خرید دانه های روغنی هم گفت: خرید کلزا به اتمام رسیده است و خرید دانه های گلرنگ، سویا و آفتابگردان در حال انجام است.   این مسئول دولتی گفت: پیش بینی خرید کلزا و دانه های روغنی 400 هزار تن بود که تا امروز 184 هزار تن خریداری شده است.
  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان این که صددر صد مطالبات این بخش پرداخت شده افزود: 490 میلیارد تومان بابت وجوه دانه های روغنی به کشاورزان پرداخت شده است.
∎​
برچسب ها :
منبع :