تاریخ انتشار: ۰۷:۳۹:۰۱, ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

واکسیناسیون 80 هزار راس دام علیه بیماری تب‌برفکی

واکسیناسیون 80 هزار راس دام علیه بیماری تب‌برفکی

اعتدال : به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کرمان، مهدی یزدان‌پناه، رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های دامی اداره‌ کل دامپزشکی استان کرمان دیروز دوشنبه، 23 مرداد در رابطه با ایمن‌سازی دام‌های استان علیه بیماری تب‌برفکی گفت: تب‌برفکی از جمله بیماری‌های مهم صنعت دامپروری است که بروز آن می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به صنعت دامپروری وارد کند از جمله کاهش تولیدات دامی و ایجاد تلفات در دام‌های جوان است.
وی افزود: صنعت دامپروری یکی از بسترهای مهم اشتغالزایی در کشور است و این اداره از طریق تامین زیرساخت‌های بهداشتی سعی در حفظ اشتغال موجود در این بخش دارد.
رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به اینکه تأمین سلامت دام موجب کاهش مرگ‌ومیر، افزایش تولید و حذف هزینه‌های درمانی می‌شود، اظهارکرد: رعایت اصول امنیت زیستی، رعایت موازین بهداشتی، اصول تغذیه دام، جلوگیری از حمل‌ونقل بی‌ضابطه و غیرمجاز دام و واکیسناسیون هدفمند از جمله مهمترین اقدامات برای پیشگیری از بیماری‌های دامی است.
یزدان‌پناه بیان کرد: هر ساله عملیات واکسیناسیون علیه بیماری تب‌برفکی در گاوداری‌ها با هدف ایجاد ایمنی یکنواخت در جمعیت دام‌های سنگین استان کرمان به اجرا گذاشته می‌شود.
وی تصریح کرد: در واکسیناسیون فاز اول 80 هزار و 720 راس دام ایمن‌سازی شدند و این اقدام با همکاری بخش خصوصی انجام شد.
یزدان‌پناه با بیان اینکه تحقق کامل اهداف واکسیناسیون دام‌ها منوط به همکاری تمام دامداران است، بیان کرد: دامداران ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون دامپزشکی در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را از طریق شماره تلفن چهار رقمی 1512 و یا شماره پیامک 3000231512 به اطلاع این اداره‌کل برسانند.
منبع: روابط عمومی اداره‌ کل دامپزشکی استان کرمان ∎​