تاریخ انتشار: ۰۶:۱۰:۵۵, ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

حفتر با کمک نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در لیبی می تازد

حفتر با کمک نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در لیبی می تازد

اعتدال : به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ بر اساس نتایج برخی گزارش ها ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده خودخوانده ارتش ملی لیبی، با کمک نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی توانسته است به چنین قدرتی در لیبی برسد.
پایگاه اینترنتی «میدل ایست آی»، در نوشتاری به قلم«ریچارد سیلوراشتاین» به موضوع افزایش نفوذ اسرائیل در قاره آفریقا و به ویژه در لیبی پرداخت و به نقل از یک منبع خبری صهیونیستی که خواسته بود نامش فاش نشود، اعلام کرد نیروی هوایی اسرائیل به درخواست حفتر مواضع گروه داعش را در لیبی در مقاطع زمانی مختلف بمباران کرده است. یک منبع خبری اعلام کرد اسرائیل با ژنرال خلیفه حفتر به طور تنگاتنگی همکاری می کند.
اداره سانسور اخبار نظامی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی معمولا اجازه انتشار خبر اقدامات نظامی اسرائیل در داخل را نمی دهد. حتی اکنون که خبر همکاری های نظامی اسرائیل با ژنرال حفتر منتشر شده است، این اداره اجازه انتشار خبر و گزارش های مربوط به دخالت نظامی اسرائیل در لیبی را به مطبوعات و رسانه های ارتباط جمعی این رژیم نداده است.
به تازگی روزنامه یدیوت آهارونوت با انتشار تصویر چاپلوسانه ای از ژنرال حفتر، در این باره به مقاله ای که در روزنامه کویتی الجریده منتشر شده استناد کرده است.
به موجب مقررات اداره سانسور رژیم صهیونیستی، روزنامه نگارانی که از نوشتن مستقیم مطالبی درباره این گونه موضوعات و حوادث منع شده اند و در صور تانتشار تحت پیگرد قرار می گیرند، به نقل از مطبوعات و رسانه های ارتباط جمعی خارجی اقدام به انتشار این گونه اخبار می کنند و از این طریق سانسور را دور می زنند.
حفتر از نظر گرایش سیاسی و موضع گیری های منطقه ای بیشتر به مصر و امارات عربی متحده نزدیک است. برخی گزارش ها حاکی از آن است که هواپیماهای این دو کشور مواضع نیروهای مخالف حفتر را در لیبی بمباران کرده اند. طرز فکر حفتر و سیسی آنقدر به هم نزدیک است که برخی کارشناسان مسائل سیاسی، حفتر را «سیسی لیبی» می نامند.
روزنامه «د نیو عرب» در مطالبی در همین باره نوشته بود از بیم آنکه کسی باور نکند که حوادث 2015 تغییر کرده است، حفتر در نشستی که امارات عربی متحده آن را ترتیب داده بود با برخی از ماموران موساد دیدار کرد. این روزنامه نوشت سابقه همکاری های میان حفتر و اسرائیل به خیلی وقت پیش بر می گردد.حفتر در سال های 2015 و 2016 نیز با ماموران موساد در اردن دیدار و گفت و گو کرده بود.
در بخشی دیگر از این گزارش آمده است همه این دیدار توسط امارات عربی متحده ترتیب داده شده بود و ژنرال حفتر با ماموران دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دیدار کرده بود. گفته می شود که ارتش خودخوانده ملی لیبی که حفتر فرماندهی آن را برعهد دارد مقادیر زیادی تسلیحات پیشرفته برای تک تیراندازان خود و دوربین های دید در شب از اسرائیل دریافت کرده بود. همچنین در این گزارش آمده است حفتر و نظامیان صهیونیستی در جریان سال 2014 اقدامات نظامی خود را علیه چندین گروه اسلامگرا مسلح در بنغازی هماهنگ کرده بودند.
در طول این نبردها، یک فروند جنگنده از قرار معلوم از سوی شبه نظامیان اسلامگرا سرنگون شد و یکی از پایگاه های هوایی حفتر نیز به کنترل شبه نظامیان اسلامگرا در آمد. در نتیجه این احتمال وجود دارد که جنگنده های رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از شکست بیشتر نیروهای حفتر وارد عمل شده باشند.

∎​