تاریخ انتشار: ۰۶:۱۰:۵۴, ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

تنها راه قطر برای نجات از بحران‎های اخیر، برطرف کردن نگرانی همسایگانش است

تنها راه قطر برای نجات از بحران‎های اخیر، برطرف کردن نگرانی همسایگانش است

اعتدال : به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان،وزیر مشاور در امور خارجی امارات متحده عربی گفت: قطر برای خروج از بحران کنونی باید با جدیت نگرانی همسایگانش را در باره برهم زدن ثبات و امنیت آنها، برطرف کند. به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، «انور قرقاش» روز شنبه در دیدار با شماری از مسئولان و سردبیران رسانه های هندی در دهلی نو گفت: عربستان، امارات، بحرین و مصر بر اساس اصول ثابت خود خواستار دامن زدن به تنش در منطقه نیستند.
وی افزود: قطر کشوری کوچک اما ثروتمند است و با منابع مالی خود از تروریسم حمایت می کند، بنابر این بر خلاف آنچه برخی می پندارند بحران موجود درگیری میان پنج کشور عربی نیست.
قرقاش مدعی شد: در فهرست تروریست هایی که دوحه به آنها پناه داده است اسامی شماری از افراد تحریم شده توسط سازمان ملل و آمریکا وجود دارد.
وزیر مشاور در امور خارجی امارات یادآورشد که شورای همکاری خلیج فارس ترجیح می دهد قطر به عنوان بخشی از شورای همکاری به عضویت خود در این شورا ادامه دهد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره درخواست کشورهای تحریم کننده قطر برای بستن شبکه خبری الجزیره گفت: الجزیره عربی منشور اخوان المسلمین است و به عنوان تهدیدی آشکار برای صلح به شمار می رود.
عربستان، امارات، بحرین و مصر روز پنجم ژوئن گذشته (15 خرداد96 ) با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم، ونزدیکی به ایران، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند.
وزارت خارجه قطر با رد همه این اتهامات تاکید کرد که این سه کشور با همکاری مصر، به دنبال تحمیل قیمومیت خود بر تصمیمات ملی دوحه هستند.
کویت برای میانجیگری جهت حل این بحران فهرستی از خواسته های عربستان و متحدانش را که حاوی 13 ماده از جمله، کاهش روابط دیپلماتیک با ایران و تعطیلی شبکه 'الجزیره' است به قطر تحویل داد؛ اما دوحه با رد این خواسته ها، آنها را غیر قابل اجرا دانست.   ∎​