تاریخ انتشار: ۰۱:۰۴:۰۴, ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

سازمان بهداشت جهانی: وبا در یمن به سرعت درحال گسترش است

سازمان بهداشت جهانی: وبا در یمن به سرعت درحال گسترش است

اعتدال : سازمان بهداشت جهانی جمعه اعلام کرد که تنها در سه هفته گذشته 240 نفر از مردم کشور جنگ زده یمن در اثر ابتلا به بیماری وبا جان خود را از دست داده اند و درحال حاضر بیش از 23 هزار و 400 نفر دیگر به این بیماری مبتلا هستند.
به گفته این نهاد، با توجه به سکونت نزدیک به 7 میلیون و 600 هزار یمنی در مناطقی که با خطر شیوع این بیماری روبرو هستند غفلت از رساندن کمک های درمانی و پیشگیری به این مناطق می تواند موجب ابتلای میلیون ها نفر از مردم این کشور شود.
دکتر 'نیوو زاگاریا' نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن در گفت و گو با رسانه های سازمان ملل آمارهایی که امروز از شیوع این بیماری به دست وی رسیده را حیرت انگیز و غافلگیرانه توصیف کرد و افزود که شیوع تازه این بیماری از بقایای دوره قبلی شیوع آن در ماه اکتبر سال گذشته است که تا ماه دسامبر به اوج خود رسید و گرچه با تلاش مسئولین بهداشتی جلو گسترش بیشتر آن گرفته شد اما کاملا ریشه کن نشده بود.
وی یکی از دلائل شیوع فاجعه آمیز این بیماری در هفته های اخیر را کمبود مراکز درمانی و ناتوانی دولت از پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان بهداشتی کشور ذکر کرد که سبب ناامیدی مردم نسبت به امکان استفاده از خدمات بهداشتی شده است.
'زاگاریا'به عنوان یکی دیگر از عوامل این فاجعه به ویرانی کامل فاضلاب ها در نقاط مختلف و آلودگی مخازن آب آشامیدنی اشاره کرد و گفت که همین آلودگی ها در کنار رکود اقتصادی موجب پیدایش دست کم 6 هزار منطقه حاد شیوع در شهرهای مختلف این کشور شده که نرخ مرگ و میر در برخی از این مناطق را به 4 تا 5 درصد کل جمعیت آن ها افزایش داده است.
این مقام پیش بینی کرد که در صورت فقدان کمک های لازم بهداشتی و مالی ادامه شیوع این بیماری ممکن است در فاصله 6 ماه آینده به مرگ بیش از 250 هزار نفر دیگر از مردم این کشور منجر شود.
شبک**اروپام-4-541**1392**انتشار دهنده : ابوالفضل بابایی