تاریخ انتشار: ۰۰:۰۲:۲۹, ۱۸ دی ۱۳۹۵

انتقاد کری از انگلیس برای ضربه به طرح اوباما درباره سوریه

انتقاد کری از انگلیس برای ضربه به طرح اوباما درباره سوریه

اعتدال : به گزارش مشرق به نقل از روزنامه گاردین، جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته بود که اگر نظام سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کند، آن را بمباران خواهد کرد ولی به این قول خود عمل نکرد. ناکامی اوباما در اجرای این قول خود در عبور از خط قرمز در سوریه پس از آن اتفاق افتاد که بر اساس ادعای کشورهای غربی، نظام بشار اسد از گاز خردل در اوت 2013 میلادی در حومه دمشق استفاده کرده است.

رای پارلمان بریتانیا در مخالفت با حملات هوایی به سوریه، مدت زمان زیادی بود که از سوی اوباما و سایر مقامهای آمریکایی به عنوان یک عامل اصلی بازدارنده، ارزیابی می شد ولی این مساله صراحتا از سوی جان کری یک هفته پس از اختلاف آمریکا و بریتانیا بر سر تصویب قطعنامه ضد اسرائیلی شورای امنیت، اعلام شده است.

جان کری در کنفرانس خبری در واشنگتن در پاسخ به سئوالی درباره علت اینکه اوباما به قول خود در خصوص مداخله نظامی در سوریه، عمل نکرد، گفت: رسانه ها به طور مناسبی این مساله را تجزیه و تحلیل نکردند و به طور دقیق به بررسی آن نپرداختند.

وی افزود: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته بود تا از زور استفاده کند و تصمیم خود را به صورت علنی اعلام کرد و گفت که ما می خواهیم اقدام کنیم، می خواهیم کاری را که لازم است برای پاسخ به نقض قوانین بین المللی و هشدار نسبت به عبور از خط قرمز اعلام شده، انجام دهیم.

وی در ادامه اظهار داشت: دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به پارلمان رفت، و به دنبال مصوبه ای بود تا به اقدامات آمریکا در سوریه ملحق شود. ولی پارلمان بریتانیا با این مساله مخالفت کرد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا با 285 رای مخالف در برابر 272 رای موافق با این طرح مخالفت کردند. جان کری گفت: رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته بود تا از زور در سوریه استفاده کند ولی پس از این اقدام پارلمان بریتانیا این سئوال برای اوباما مطرح شد که "آیا من هم نیازی به اجازه کنگره برای دخالت نظامی در سوریه دارم؟"

وی افزود: این یک بحث مهم در گروه امنیتی بود. من بخشی از این مذاکرات بودم، من این بحثها را به یاد دارم. احساس کردیم که می توانیم خیلی سریع اجازه کنگره را برای دخالت نظامی در سوریه دریافت کنیم چرا که نقض آشکار قوانین بین المللی صورت گرفته بود. رئیس جمهور آمریکا در نهایت تصمیم گرفت که باید اجازه کنگره را بگیرد به خاطر اتفاقی که در پارلمان بریتانیا روی داده بود و به این خاطر که او برای کاری که قصد داشت انجام دهد، نیاز به مجوز کنگره داشت.

کری تاکید کرد: در لندن کنفرانس خبری برگزار شد و این سئوال مطرح شد که آیا می توان کاری کرد که از بمباران شدن نظام اسد اجتناب شود. وی نیز پاسخ داد، بله، اگر اسد موافقت کند که از شر تسلیخات شیمیایی اش خلاص شود.

در عرض یک ساعت و نیم سرگئی وزیر خارجه روسیه با جان کری تماس تلفنی برقرار کرد و پیشنهاد داد که می توان بر سر همکاری که قبلا اوباما و پوتین درباره آن مذاکره کرده اند، به توافق نهایی رسید.جان کری گفت: اوباما هیچگاه نگفت که من نظام اسد را بمباران نمی کنم. این چیزی است که افراد از اظهارات اوباما برداشت کرده اند. مساله این بود که سعی می شد تا مسیر متفاوتی پیدا شود. ∎​