تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵:۵۱, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزارت خارجه آمریکا: اگر درباره مفهوم دسترسی با ایران توافق نکنیم، چیزی را امضا نخواهیم کرد

اعتدال : به گزارش تارنمای وزارت خارجه آمریکا، ماری هارف پس از تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه ایران اجازه نخواهد داد بازرسان خارجی به دانشمندان هسته ای دسترسی داشته باشند، گفت: ما پیش از این گفته ایم که در ملاء عام مذاکره نمی کنیم. قطعا اکنون نیز درباره هر حرف رهبر عالی ایران، در ملاء عام رایزنی نخواهیم کرد.

اما همانطور که پیشتر گفته ام و وزیر خارجه (جان کری) گفته است، ما و ایران توافق کرده ایم که فرآیندی را برای حل و فصل جوانبی که می تواند احتمالا ابعاد نظامی داشته باشد، به کار گیریم؛ «دسترسی»، بخشی از این فرآیند است. همچنین، طبق پروتکل الحاقی که ایران آن را اجرا خواهد کرد و گفته است که اجرا می کند، آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: مسلما درباره این موضوع داریم گفت و گو می کنیم، اما اگر ما از دسترسی به مراکز هسته ای که ممکن است ابعاد نظامی داشته باشند یا فعالیت های نظامی داشته باشند اطمینان نیابیم، این برای ما یک مشکل خواهد بود و ما بررسی خواهیم کرد که آیا می توانیم در هفته های آینده، این مشکل را حل و فصل کنیم.

ماری هارف در پاسخ به تکرار این پرسش که رهبری ایران گفته است خارجی ها اجازه دسترسی به دانشمندان هسته ای ایران را نخواهند داشت، گفت: به طور کلی در موضوع دسترسی، ما توافق کرده ایم که ابعاد احتمالا نظامی را حل و فصل کنیم و من درباره جزییات آن و مصداق هایش فعلا صحبت نخواهم کرد، اما روشن است که تاسیسات، یکی از مصداق هایش است، همینطور اطلاعات و افراد. و این چیزی است که داریم درباره اش مذاکره می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یادآور شد: اگر ما نتوانیم درباره مفهوم دسترسی توافق کنیم، توافق نهایی را امضا نخواهیم کرد. این چیزی است که به روشنی گفته ایم.

آساق**9163*1579